MATRIX RİTİM TERAPİSİ

Matrix Rhythm Therapy

 

Matrix Ritim Terapi’nin Merkezimizde Kullanımı

 

Matrix Ritim Terapi, Dr. Ulrich RANDOLL tarafından temellendirilmiş bir metottur. Özel olarak imal edilmiş bir başlıkla iskelet kaslarındaki ve sinir sistemindeki fizyolojik titreşimleri mekanik ve manyetik olarak birleşik şekilde etkiler ve hücresel ritmin normalleşmesi, hücrelerin içerisinde besleyici maddelerin akışının hızlanmasını sağlar. Bu bilgiler son 10 yıldır Almanya’da yapılan bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezimizde cerebral palsy, kas hastalıkları, çeşitli sendromlar, juvenil romatoid artrit, operasyon veya kırık sonrası rehabilitasyon programlarında, vücut genelinde ya da lokal olarak spastisitesi olan çocuklarda uygulama sonrası etkili ve uzun süreli gevşeme elde edilmektedir.

Merkezimizde Matrix Ritim Terapi ve Bobath Konsepti çalışmaları birlikte kullanılarak olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Çocuklarımızda sıklıkla görülmekte olan skolyoz gibi omurga problemlerinde Matrix uygulamasının ağrıyı azaltmakla birlikte gevşemenin sağlanmasında etkili olduğu gözlenmektedir.

Ayrıca ciddi kabızlık problemi olan çocuklarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Epileptik nöbetleri olan çocuklara da uygulanabilir olması bu çocuklarda gevşeme amaçlı kullanılmasını sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası (post-operatif ) dönemde, alçı sonrasında oluşan yaralarda, ödem tedavisinde ve uzun süre yatmaya bağlı oluşan dekübitlerde yara çevresine uygulanarak dolaşımı arttırıcı etkisinden yararlanılmaktadır.

Uygulama süresi 30-45 dk. olup ne sıklıkla uygulanacağı Matrix Rhythm Therapy Practitioner sertifikası almış fizyoterapistler tarafından belirlenmektedir. Bu spastisitenin şiddetine, çocuğun terapiye vereceği cevaba bağlı olarak her çocukta değişkenlik göstermektedir.

Matrix aletini diğer aletler ile kıyaslamamak gerekir. Sabit frekansta çalışan diğer aletler dokuya çekiç gibi vururken, Matrix vücudun tanıdığı alfa frekansı ile aynı düzeydedir (8-12 Hz) ve derin dokulara da etki edebilmektedir.

Uygulama agonist ve antagonist kasa beraber uygulanmaktadır. Problem olan bölgede başlık gözle görülür şekilde durmakta ve bu sayede doku içinde yapışıklığın olduğu yerleri tespit edebilmekteyiz.

Vücutta hem lokal hem de sistemik olarak uygulama yapılabilmektedir.