MANUEL TERAPİ

Manuel Terapi

Manuel terapi teknikleri eklemlere ve/veya ilişkide bulunan yumuşak dokularına yapılan ve el becerileri gerektiren pasif hareketlerdir. Farklı hız ve genlikler ile uygulanır. En basit tanımıyla elle tedavi anlamına gelir. Sadece el ile hiçbir yardımcı cihaz, ilaç ve cerrahi yöntem kullanmadan uygulanır

 

Manuel terapi, ülkemizde henüz yeni bir tedavi olsa da, geçmişi Hipokrat’a kadar dayanmaktadır ve modern tıpta da yerini çoktan almıştır. Yaklaşık bir asırdır ABD ve Avrupa ülkelerinde fakülteleri kurulmuş bir bilim dalıdır. Ülkemizde ise, manuel terapi eğitimi almış fizyoterapistler tarafından tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak, diğer fizik tedavi metotlarıyla da bütünleştirilerek gereksiz ameliyatları önlemek ve yaşam kalitesini arttırmak üzere tüm kas iskelet sistemi problemlerinde uygulanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sıklıkla ortopedik rehabilitasyon,sporcu rehabilitasyonu alanlarında kullanılan manuel terapi nörolojik rehabilitasyonda da fonksiyonların geliştirilmesinde etkilidir.

 

Manuel terapinin etkin ve güvenli uygulanması için kas-iskelet sisteminin, anatomik, biyomekanik özelliklerinin detaylı değerlendirilmesi gerektiğinden konuda özel eğitimler almış fizyoterapistler ve hekimler tarafından uygulanması önemlidir.

 

Manuel terapi sıklıkla kas, kemik, eklem ve bağ dokusu ile ilgili iskelet ve kas sistemi sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.Omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde uygulanan manuel terapi, maniplasyon, mobilizasyon, özel germe teknikleri, postizometrik relaksasyon teknikleri ve klinik bantlama teknikleri gibi yöntemleri çerir. Özel değerlendirme ve muayeneler ile hasta, baştan aşağıya değerlendirilerek vücuttaki bozukluklar ve hizalama problemleri ortaya çıkarılır. Tedavide omurgayı hizalandırmayı amaçlar ve tamamen elle dengelemeler yapılır. Amaç,eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi postüral denge içinde en yüksek derecede ve ağrısız arttırıp fonksiyonu sağlamak ve beden mekaniğini korumaktır.